AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Hollanda'da Eğitim Hakkında Herşey...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Laetitia D
Site Administrator
Site Administrator
avatar

Tuttugu Takım : 2
Ruh Hali : 10
Mesaj Sayısı : 122
Thanks : 19

Kayıt tarihi : 07/02/10
Yaş : 24
Nerden : Samsun

MesajKonu: Hollanda'da Eğitim Hakkında Herşey...   Salı Şub. 16, 2010 9:07 pm

Hollanda'da Eğitim Harçları / Tuition Fees
Hollanda’da eğitim İngiltere’ye kıyasla fazla pahalı değildir.

Hollanda’da eğitim İngiltere’ye kıyasla fazla pahalı değildir. 1998 / 99 eğitim yılı rakamlarına göre yıllık harçlar 1.250 Euro civarındadır.

Eğitim harçları bakımından yabanci öğrenciler Avrupa Birliği vatandaşı olup olmamasına göre ayrı değerlendirir. Avrupa Birliği vatandaşı olanlar Hollanda’da harçlardan muaf olabilirler.


Hollanda Üniversite Sistemi ve Eğitim Yapısı
Hollanda eğitim sistemi hakkında temel bilgiler TurkStudent'te! Hollanda yüksek öğretim sistemi kurumsal olarak üniversiteler ve meslek yüksek okullarından(Hogescholen) oluşur.

Hollanda’da üniversitelerin kuruluş tarihi 15. yüzyılın sonlarına dayanır. Son zamanlarda özellikle 1950’li yıllarda devlet tarafından yapılan büyük yardımlar sonucu üniversitelerde gözle görülür olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Yüksek öğretim kurumları hızla artırılmış ve 1984 yılında Acık Öğretim (Open universiteit-OU) diye adlandırılan eğitim kurumları ile üniversite okumak hemen herkes için mümkün hale getirilmiştir. Yeni açılan Açık Öğretim Fakülteleri(Open universiteit-OU), Üniversiteler(Universiteit) ve Meslek Yüksek okulları (Hogescholen) ile öğrencilere eğitim için geniş imkanlar sunulmaktadır. Üniversitelerde uluslararası üniversite eğitimi (Internationaal inderwijs-IO) adı altında bir sistemle bazı bölümler İngilizce olarak öğretilmektedir. Hollanda devleti üniversiteler için ayrılan kaynaklar bakımından Avrupa’da ilk sıralarda yer alır.

Hollanda yüksek öğretim sistemi kurumsal olarak üniversiteler ve meslek yüksek okullarından(Hogescholen) oluşur.

Yüksek Okullar
Üniversite:
Hollanda’da toplam 13 üniversite mevcuttur. En eski üniversite 1575 yılında kurulan Leiden Üniversitesidir. Yaklaşık 25.000 ögrenci ile en büyük üniversiteler Amsterdam ve Utrecht’tir. Üniversitelerde daha çok akademik kariyer için eğitim verilir. Verilen dersler(Wetenschappelijk onderwijs-WO) genelde teorik ağırlıklıdır.

HBO-Yüksek Meslek Okulları (Hoger beroepsonderwijs)
HBO’lar öğrencileri daha çok mesleki bakımdan eğitirler. Toplam 13 üniversite olmasına karşın ülkede yaklaşık 65 HBO (Yüksek Meslek Okulu) mevcuttur. HBO’larda mesleki eğitimin yanında teori eğitimi de verilir. Bu yüzden üniversiteler ve HBO’lar birbirlerine yaklaşmaktadırlar. HBO’dan alınan bir diploma aynı zamanda üniversitelerde de geçerlidir. Böylelikle yatay geçişler sorunsuzdur. Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler HBO’ları da denemeyi ihmal etmemelidirler. Başvurunuzu yapmadan önce HBO’dan okumak istediğiniz bölümün okulda olup olmadığını öğrenin. HBO’ların iş dünyasının gereksinimlerine göre biçimlendirilmesi mümkündür.

Açık Öğretim Üniversitesi
1984 yılından beri eğitim vermektedir. Açık Öğretim Üniversitesi (Open universiteit-OU) daha çok değişik sebeplerden dolayı full-time eğitim alamayan ve eğitimini kendi hazırladığı plana göre yapabilen kişiler için düşünülmüştür. 18 yaşından büyük herkes bu okullara herhangi bir şart koşulmaksızın kaydını yaptırabilir. Derslere katılma zorunluluğu yoktur. Bu okullarda üniversitelerde sunulan bölümlerin çoğu gösterilmektedir. Diplomalar bütün üniversitelerce tanınır. Öğrenciler okullar tarafından belirlenen belirli bir ücret ödemelidirler.

Uluslararası Eğitim Programları (Internationaal inderwijs-IO)
Hollanda Eğitim Bakanlığı tarafından yabancı öğrencileri ülkeye çekmek için normal eğitim programları yanında İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dilleri ile eğitim görme imkanı oluşturulmuştur. Bu programlar, en az 2 yıl başarıyla üniversite okumuş adaylar tarafından ziyaret edilebilir ve eğitim çerçevesinde Master, Doktora ve Post-Doc-Programları yer alır.
Böyle okullar tarafından verilen diplomalar her üniversite tarafından tanınmaktadır.

Yüksek Öğretim Sistemi
Doctoraalprogramma’s (Ön Lisans Eğitimi)
Hollanda’da yeni çıkan bir kanuna göre bir akademik yıl öğrencinin toplaması gereken krediler ile belirlenir. Bir haftada alınan 40 saatlik ders karşılığında öğrenci bir kredi puanı kazanır. Bir akademik yıl 42 hafta sürdüğünden 42 kredi puanı toplanabilir. Eğitimini 4 yılda bitirmek isteyen öğrenciler 168 kredi puanı toplamak zorundadırlar. Tıp, eczacılık ve diş hekimliği gibi bazı bölümleri bitirebilmek için 252 kredi puanına ihtiyaç vardır.

Doctoraalprogramma’ların ilk yılı( Propaedeuse) bitirildikten sonra öğrenciler Propaedeutisch Examen denen bir sınava tabi tutulurlar. Bu yıldan sonra eğitimlerine Hollanda’da devam etmek isteyen öğrenciler okuyacakları üniversite ile kontağa geçip önceden şartlar hakkında bilgi edinmelidirler. En az dört yıl süren bu eğitimin sonunda öğrenciler Doctoral Examen sınavı ile birlikte 60 sayfalık bir tez (Scriptie) yazmak zorundadırlar. Doctoral Examen doktora (doctorandus) yapabilmek için şart koşulan belgedir.

Post-doctorale Programma’s ( Lisansüstü Eğitimi)
Doktora yaklaşık dört yıl sürer. Doktora öğrencisi kendisine verilen bir konu hakkında bilimsel araştırmalar yapar. Üniversitelerde asistent ( Assistent in opleiding-AIO) olarak görev alabilirler. Doktora tezleri (Proefschrift) öğrencilerin isteği üzere başka dillerde de yazılabilir. Tezlerin savunması dekanlığın toplantısında yapılır.

HBO –Meslek Yüksek Okulları
Üniversitelerde de olduğu gibi öğrenciler kredi puanları toplamak zorundadırlar. Dört yıllık bir eğitim için toplanması gereken kredi puanı 168 dır. HBO’larda eğitim iki bölüme ayrılır. İlk bölüm bir yıllık (Propaedeuse) olup sonunda bir sınav yapılır. İkinci bölüm üç yıl süren ve içinde değişik stajlar da barındıran Hoofdfase’dir. Hoofdfase bölümünde öğrenciler daha çok alanları ile ilgili pratik bilgileri öğrenmeye başlarlar. Üçüncü yılda stajlara başlanır. Öğreniciler yaptıkları stajlar hakkında belirli aralıklarla yazılar yazarlar. HBO eğitiminden sonra yapılan bitirme sınavı (Getuigschrift van het afsluitend examen) sonucu Bachelor adını taşıyan bir diploma verilir.

Post-HBO-Programları
Mezun olanlar için üniversitelerde de olduğu gibi eğitime devam imkanı verilmektedir. Ancak doktora yapmak isteyen öğrenciler üniversitelere geçiş yapmak zorundadırlar. HBO mezunları için HBO’lar tarafından düzenlenen programlar genel olarak önde gelen firmalar tarafından desteklenir. Bu yüzden verilen eğitim daha çok mesleki ağırlıklıdır.

Hollanda’da alınacak eğitimin başka ülkelerdeki tanınırlılığı hakkında bilgi edinmek için Netherlands Organisation fir International Cooperation-NUFFIC bürosundan broşür isteyebilişiniz.

http://www.nuffic.com/

Hollanda Üniversite Kabul Şartları
Hollanda'da üniversitelerin kabul şartlarıyla ilgili bilgiler ve açıklamaları aşağıda veriyoruz.

Üniversiteler
Yurt dişi eğitimi için her ülkede olduğu gibi kayıt işlemlerine en az bir yıl önceden başlamakta yarar vardır. Üniversiteye okumaya ilk olarak Hollanda’da başlamak isteyen yabanci öğrenciler başvurularını Hollanda’nın Groningen şehrinde bulunan Centraal bureau voor Aanmelding en Plaatsing-CBAP bürosuna gönderebilirler. Ancak üniversitelere yapılan direkt başvurular daha etkilidir. Üniversiteler ve CBAP büroları için son başvuru tarihi 1 Aralıktır.

Yeterli bilgi toplamak için NUFFIC denen kuruluştan broşürler isteyin veya ülkenizde bulunan Hollanda Büyükelçiliği ile kontağa geçin. En garantilisi başvurunuz için gerekli şartları üniversitelerin İnternet adresinden veya posta yolu ile yazışarak öğrenmektir.

Hollanda’da kayıt için gereken şartlar hemen her üniversitede aynıdır. Kayıt için sadece lise diploması ve ÖSS sonuç belgesi yetmemektedir. Herhangi bir bölüm okumak isteyen bir öğrencinin lisede bazı dersleri almış olması da gerekmektedir.
- Teoloji ve Filoloji için:
Latince ve Yunanca
- Tıp, Eczacılık ve Biyoloji vs.:
Fizik ve Kimya
- Fen Bilimleri, Mühendislik ve Matematik:
Matematik ve Fizik
- İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler:
Matematik

Lisede bu derslerin alındığını ispat etmek için lisedeki karneler hazır tutulmalıdır. Öngörülen dersleri lisede aldıklarını ispat edebilen öğrenciler ilk akademik yılın sonunda yapılan Propedeudisch examen sınavına girmeye hak kazanırlar. Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak üniversitelerde kayıt işlemlerinde dil sınavı zorunluluğu yoktur. Bazı üniversiteler buna rağmen herhangi bir dil sınav sonucu isteyebilir. Ancak her halükarda iyi bir Flemenkce bilgisi sorunsuz bir eğitim için şarttır. Başvurmak istediğiniz okul ile kontağa geçip okula özel şartları öğrenebilirsiniz. Üniversite ile yazışmalarınızı İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde yapabilirsiniz. Şüphesiz Flemenkce yapılan yazılar daha iyi etki bırakır.

Gerekli Başlıca Belgeler
- Lise diploması
- Üniversiteden alınacak not çizelgesi ve yapılan sınavlar hakkında belgeler (Ülkesinde önceden üniversiteye başlamışlar için)
- Lisede alınan karneler (Üniversiteye Hollanda’da başlamak isteyenler için)
- Kimlik ve nüfus kayıt belgesi
- Yeterli Flemenkce bilgisi (Her üniversite tarafından istenmez.)
- ÖSS sonuç belgesi
- Üniversiteden veya okuldan alacağınız bir referans kayıtta isinize yarayabilir.
- Diğer (üniversitelere bağlı) şartlar…

HBO - Meslek Yüksek Okulları
Yeni çıkan üniversiteler ile ilgili devlet kanunu(WHW) ile kayıt şartları hemen hemen her HBO’nda aşağıdaki şekilde aynı hale getirilmiştir:

- Lise diplomasi
- Üniversiteden alınacak not çizelgesi (Ülkesinde önceden üniversiteye başlamışlar için)
- Lisede alınan karneler (Üniversiteye Hollanda’da başlamak isteyenler için)
- Kimlik ve nüfus kayıt belgesi
- Yeterli Flemenkce bilgisi (Her üniversite tarafından istenmez)
- ÖSS sonuç belgesi
- Üniversiteden veya okuldan alacağınız bir referans kayıtta isinize yarayabilir.
- Diğer (üniversitelere bağlı) şartlar…

Bazı bölümlerde yaşanan yoğun talep sonucu 1997 yılında bu bölümlere girmek isteyen öğrencilere bir not sınırlaması getirilmiştir. Tıp, eczacılık, diş hekimliği okumak için yüksek lise not ortalaması istenebilmektedir. Talep fazla olmadığı zaman not sınırlarının altında notlara sahip olan öğrenciler de kabul edilebilirler. Hangi bölümlere not sınırlaması uygulandığını ve hangi notların istendiği öğrenmek için:
Informatie Beheer Groep-IGB in Groningen

Dil Sınavı
Hollandacayı INTT (Flemenkce Enstitüsü) kurslarında veya diğer çeşitli dil kurslarında öğrenebilirsiniz. Başlangıç kurslarında ders dili İngilizce ve Hollandaca’dır. Diğer kurslarda yalnızca Hollandaca ders verilir. Her iki ayda bir yeni kurslar baslar. Kurs baslgangıcından en az iki ay önce kayıt için başvurmak gerekmektedir. Bu yoğun kurslar, bir an önce dili geliştirip toplumsal hayata girmenizde önemli rol oynar.

Dil kurslarına katılan öğrencilerin çoğu aynı zamanda üniversiteye devam etmektedir. Üniversitelerdeki Yabanci Ögrenci İşlerinden her yıl Hollanda’da bulunan dil kurslarını tanıtmak için (Non-university language courses in the Netherlands) broşürler dağıtılır.

Hollanda'da Akademik Yıl
Okullara göre akademik yıl semester ( 21 haftalık iki bölüm) veya trisemester( 14 haftalık üç bölüm) olarak düzenlenir.

Bir akademik yıl 1 Eylül’de başlayıp 31 Ağustos’ta biter. Okullara göre akademik yıl semester ( 21 haftalık iki bölüm) veya trisemester( 14 haftalık üç bölüm) olarak düzenlenir. Bütün okullar sadece Eylül ayında öğrenime başlarlar.


Hollanda'da Ulaşım Şartları
Hollanda’da ulaşım göreceli olarak ucuzdur.

Hollanda’da ulaşım göreceli olarak ucuzdur. İndirimli yıllık kartlarla ögrenci gayet uygun bir fiyata seyahat edebilir. Daha ayrıntılı bilgi için üniversitelerdeki ögrenci işleri ile kontağa geçilebilir. Şehirlerde öğrenciler tarafından en çok kullanılan ulaşım aracı bisiklettir.

Hollanda'da Askerlik Tecili
Hollanda'da askerlik işlemleri ile ilgili ayrıntılı açıklamalar burada...

T.C. LAHEY BÜYÜKELÇİLİĞİ EĞİTİM MÜŞAVİRLİĞİ

Jan Evertstraat l5, 25l4 BS DEN HAAG / HOLLANDA
Tel: 070-363 03 7l / Fax: 070-363 04 86Hollanda'daki öğrenci vatandaşlarımızın askerlik ve pasaport işlemleri için "Öğrenci Belgesi" almak üzere T.C. Lahey Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğine başvurduklarında, vermeleri gereken Belgelerin listesidir.

ORTA ÖĞRENİMDEKİ ÖĞRENCİLERDEN İLK BAŞVURULARINDA İSTENEN BELGELER:

(VSO, lVBO, VBO, MAVO, VMBO, HAVO, KMBO, MBO, SBO(Bol-Bbl) , VWO)1- Öğrenci Durum Belgesi (eksiksiz olarak doldurup imzalayınız);
2- Okul belgesinin aslı ve yeminli tercüman tarafından tasdikli Türkçe'ye tercümesi;
3- Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopisi;
4- 2 adet fotoğraf;
5- Babanızın veya annenizin oturum kartının fotokopisi;
6- Pasaportunuzun resimli sayfası ile veriliş tarihini, süresini ve numarasını gösteren (2., 3. ve 4.) sayfalarının fotokopileriYÜKSEK ÖĞRENİMDEKİ ÖĞRENCİLERDEN İLK BAŞVURULARINDA İSTENEN BELGELER:

(WO, HBO)

1- Milli Eğitim Bakanlığına yönelik Başvuru Dilekçesi (eksiksiz doldurup imzalayınız);
2- Öğrenci Durum Belgesi (eksiksiz doldurup imzalayınız);
3- Okul belgesinin aslı ve yeminli tercüman tarafından tasdikli Türkçe'ye tercümesi ve bunların birer adet fotokopisi;
4- Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopileri;
5- 8 adet fotoğraf;
6- Son mezun oldu_unuz okuldan aldığınız diplomanızın tasdikli 2 adet fotokopisi;
7- Babanızın veya annenizin oturum kartının fotokopisi ;
8- Pasaportunuzun resimli sayfası ile veriliş tarihini, süresini ve numarasını gösteren (2., 3. ve 4.) sayfalarının fotokopileriİKİNCİ VE DAHA SONRAKİ BAŞVURULAR İÇİN İSTENEN BELGELER:

(VSO, lVBO, VBO, MAVO, VMBO, HAVO, KMBO, MBO, SBO(Bol-Bbl), VWO, WO, HBO)

1- Öğrenci Durum Belgesi (eksiksiz olarak doldurup imzalayınız);
2- Okul belgesinin aslıÖNEMLİ NOT: Öğrenci veya işçi olup, Hollanda'da doğan veya 18 yaşından önce Hollanda'ya gelmiş olan çifte vatandaşlarımızın askerlik ertelemeleri, talepleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere 38 yaş sonuna kadar yapılmaktadır. Bunun için, bağlı bulunduğunuz Başkonsolosluğa başvurabilirsiniz

Hollanda Üniversiteleri
Başlıca Hollanda üniversitelerinin bölüm ayrımı yapılmamış bir listesi...

Heerlen - Open Universiteit (OU)
Postbus 2960 NL-6401 DL Heerlen
http://www.ouh.nl
Telefon: (0031-45) 5762888Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)
Postbus 9102 NL-6500 HC Nijmegen
http://www.kun.nl
Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
Telefon: (0031-24) 3612345Rijksuniversiteit Groningen (RUG)
Postbus 72 NL-9700 AB Groningen
http://www.rug.nl
Mail: student.support@bureau.rug.nl
Telefon: (0031-50) 3639111Rijksuniversiteit Utrecht
Postbus 80125 NL-3508 TC Utrecht
http://www.ruu.nl
Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
Telefon: (0031-30) 2533550Universiteit van Amsterdam (UvA)
Postbus 19268 NL-1000 GG Amsterdam
http://www.uva.nl
Mail: uva-info@bdu.uva.nl
Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080Hogeschool Holland
Postbus 261 NL-1110 AG Diemen
http://www.hsholland.nl
Telefon: (0031-20) 4951111Hogeschool Katholieke Leergangen Sittard
Postbus 558 NL-6130 AN Sittard
Telefon: (0031-46) 4599555Hogeschool van Amsterdam
Postbus 931 NL-1000 AX Amsterdam
http://www.hva.nl
Telefon: (0031-20) 5702500Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)
Postbus 9102 NL-6500 HC Nijmegen
http://www.kun.nl
Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
Telefon: (0031-24) 3612345Leidse Hogeschool
Plesmanlaan 100 NL-2332 CB Leiden
Telefon: (0031-71) 5354500Rijksuniversiteit Groningen (RUG)
Postbus 72 NL-9700 AB Groningen
http://www.rug.nl
Mail: student.support@bureau.rug.nl
Telefon: (0031-50) 3639111Rijksuniversiteit Leiden (RUL)
Postbus 9500 NL-2300 RA Leiden
http://www.leidenuniv.nl
Mail: E.J.R.Deutekom@BvdK.LeidenUniv.nl
Telefon: (0031-71) 5273200Rijksuniversiteit Utrecht
Postbus 80125 NL-3508 TC Utrecht
http://www.ruu.nl
Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
Telefon: (0031-30) 2533550Universiteit van Amsterdam (UvA)
Postbus 19268 NL-1000 GG Amsterdam
http://www.uva.nl
Mail: uva-info@bdu.uva.nl
Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080Vrije Universiteit te Amsterdam (VU)
De Boelelaan 1105 NL-1081 HV Amsterdam
http://www.vu.nl
Mail: studentenvoorlichting@vu.nl
Telefon: (0031-20) 4445000

Bilgisayar Mühendisliği
Hollanda'da hangi üniversitelerde Bilgisayar Mühendisligi okuyabilirsiniz?

Christelijke Hogeschool Windesheim

Postbus 10090
NL-8000 GB Zwolle

WWW: http://www.chw.nl
Mail:
Telefon: (0031-38) 4699911
Fax: (0031-38) 4659268

Hanzehogeschool Groningen

Postbus 30030
NL-9700 RM Groningen

WWW: http://www.hanze.nl
Kontakt: http://www.hanze.nl/Contact.htm

Telefon: (0031-50) 3684684
Fax: (0031-50) 3138924

Heerlen - Open Universiteit (OU)

Postbus 2960
NL-6401 DL Heerlen

WWW: http://www.ouh.nl
Mail:
Telefon: (0031-45) 5762888
Fax: (0031-45) 5711486

Hogeschool ’s-Hertogenbosch

Postbus 732
NL-5201 AS 's-Hertogenbosch

WWW: http://www.hsbos.nl
Mail:
Telefon: (0031-73) 6295295
Fax: (0031-73) 6295205

Hogeschool Drenthe

Postbus 2080
NL-7801 CB Emmen

WWW: http://www.hsdrenthe.nl
Mail:
Telefon: (0031-591) 614080
Fax: (0031-591) 642882

Hogeschool Eindhoven

Postbus 347
NL-5600 AH Eindhoven

WWW: http://www.hse.nl
Mail:
Telefon: (031-40) 2605911
Fax: (0031-40) 2444242

Hogeschool Enschede

Postbus 70000
NL-7500 KB Enschede

WWW: http://www.hen.nl
Mail:
Telefon: (0031-53) 4871111
Fax: (0031-53) 4350588

Hogeschool Heerlen

Postbus 550
NL-6400 AN Heerlen

Telefon: (0031-45) 5734700
Fax: (0031-45) 5719898

Hogeschool Rotterdam & Omstreken

Postbus 25035
NL-3001 HA Rotterdam

WWW: http://www.hro.nl
Mail:
Telefon: (0031-10) 2414565
Fax: (0031-10) 2414541

Hogeschool van Amsterdam

Postbus 931
NL-1000 AX Amsterdam

WWW: http://www.hva.nl
Mail:
Telefon: (0031-20) 5702500
Fax: (0031-20) 5702510

Hogeschool van Arnhem en Nijmegen

Postbus 5375
NL-6802 EJ Arnhem

WWW: http://www.han.nl
Mail:
Telefon: (0031-26) 3713131
Fax: (0031-26) 452207

Hogeschool West-Brabant

Postbus 90116
NL-4800 RA Breda

WWW: http://www.hwb.nl
Mail:
Telefon: (0031-76) 5250500
Fax: (0031-76) 5250493

Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

Postbus 9102
NL-6500 HC Nijmegen

WWW: http://www.kun.nl
Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
Telefon: (0031-24) 3612345
Fax: (0031-24) 3615542

Noordelijke Hogeschool Leeuwarden

Postbus 63
NL-8900 AB Leeuwarden

WWW: http://www.tem.nhl.nl
Mail:
Telefon: (0031-58) 2961555
Fax: (0031-58) 2131021

Rijksuniversiteit Groningen (RUG)

Postbus 72
NL-9700 AB Groningen

WWW: http://www.rug.nl
Mail: student.support@bureau.rug.nl
Telefon: (0031-50) 3639111
Fax: (0031-50) 3635380

Rijksuniversiteit Leiden (RUL)

Postbus 9500
NL-2300 RA Leiden

WWW: http://www.leidenuniv.nl
Mail: E.J.R.Deutekom@BvdK.LeidenUniv.nl
Telefon: (0031-71) 5273200
Fax: (0031-71) 5273118

Rijksuniversiteit Utrecht

Postbus 80125
NL-3508 TC Utrecht

WWW: http://www.ruu.nl
Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
Telefon: (0031-30) 2533550
Fax: (0031-30) 2533388

Universiteit van Amsterdam (UvA)

Postbus 19268
NL-1000 GG Amsterdam

WWW: http://www.uva.nl
Mail: uva-info@bdu.uva.nl
Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080
Fax: (0031-20) 5252921

Vrije Universiteit te Amsterdam (VU)

De Boelelaan 1105
NL-1081 HV Amsterdam

WWW: http://www.vu.nl
Mail: studentenvoorlichting@vu.nl
Telefon: (0031-20) 4445000
Fax: (0031-20) 4445655

Tıp
Hollanda'da Tıp okuyabileceğiniz üniversiteleri ve irtibat bilgilerini sizler için bir araya topladık.

Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR)

Postbus 1738
NL-3000 DR Rotterdam

WWW: http://www.eur.nl
Mail:
Telefon: (0031-10) 4081786
Fax: (0031-10) 4520204

Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

Postbus 9102
NL-6500 HC Nijmegen

WWW: http://www.kun.nl
Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
Telefon: (0031-24) 3612345
Fax: (0031-24) 3615542

Rijksuniversiteit Groningen (RUG)
Postbus 72
NL-9700 AB Groningen

WWW: http://www.rug.nl
Mail: student.support@bureau.rug.nl
Telefon: (0031-50) 3639111
Fax: (0031-50) 3635380

Rijksuniversiteit Leiden (RUL)

Postbus 9500
NL-2300 RA Leiden

WWW: http://www.leidenuniv.nl
Mail: E.J.R.Deutekom@BvdK.LeidenUniv.nl
Telefon: (0031-71) 5273200
Fax: (0031-71) 5273118

Rijksuniversiteit Utrecht

Postbus 80125
NL-3508 TC Utrecht

WWW: http://www.ruu.nl
Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
Telefon: (0031-30) 2533550
Fax: (0031-30) 2533388

Universiteit van Amsterdam (UvA)
Postbus 19268
NL-1000 GG Amsterdam

WWW: http://www.uva.nl
Mail: uva-info@bdu.uva.nl
Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080
Fax: (0031-20) 5252921

Universiteit van Maastricht

Postbus 616
NL-6200 MD Maastricht

WWW: http://www.unimaas.nl
Mail:
Telefon: (0031-43) 3883354
Fax: (0031-43) 3259130

Vrije Universiteit te Amsterdam (VU)

De Boelelaan 1105
NL-1081 HV Amsterdam

WWW: http://www.vu.nl
Mail: studentenvoorlichting@vu.nl
Telefon: (0031-20) 4445000
Fax: (0031-20) 4445655Veteriner Hekimliği
Hollanda'da hangi üniversitelerde Veteriner Hekimliği okuyabilirsiniz? İrtibat bilgilerini sizler için derledik.

Rijksuniversiteit Utrecht

Postbus 80125
NL-3508 TC Utrecht

WWW: http://www.ruu.nl
Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
Telefon: (0031-30) 2533550
Fax: (0031-30) 2533388

Diş Hekimliği
Hollanda'da Diş Hekimliği okuyabileceğiniz üniversiteler ve irtibat bilgileri aşağıda...

Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

Postbus 9102
NL-6500 HC Nijmegen

WWW: http://www.kun.nl
Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
Telefon: (0031-24) 3612345
Fax: (0031-24) 3615542

Rijksuniversiteit Groningen (RUG)

Postbus 72
NL-9700 AB Groningen

WWW: http://www.rug.nl
Mail: student.support@bureau.rug.nl
Telefon: (0031-50) 3639111
Fax: (0031-50) 3635380

Universiteit van Amsterdam (UvA)

Postbus 19268
NL-1000 GG Amsterdam

WWW: http://www.uva.nl
Mail: uva-info@bdu.uva.nl
Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080
Fax: (0031-20) 5252921

Vrije Universiteit te Amsterdam (VU)
De Boelelaan 1105
NL-1081 HV Amsterdam

WWW: http://www.vu.nl
Mail: studentenvoorlichting@vu.nl
Telefon: (0031-20) 4445000
Fax: (0031-20) 4445655

İslam Araştırmaları
Hollanda'da hangi üniversitelerde İslam Araştırmaları okuyabilirsiniz? İrtibat bilgilerini sizler için derledik.

Islamitische Universiteit Rotterdam
Postbus 61120
3002 HJ Rotterdam

Telefon: +31 (10) 485 47 21
Faks: +31 (10) 484 31 47
E-posta: info@islamicuniversity.nl
URL: http://www.islamicuniversity.nlRijksuniversiteit Leiden (RUL)

Postbus 9500
NL-2300 RA Leiden

WWW: http://www.leidenuniv.nl
Mail: E.J.R.Deutekom@BvdK.LeidenUniv.nl
Telefon: (0031-71) 5273200
Fax: (0031-71) 5273118

Management
Hollanda'da Management okuyabileceğiniz üniversiteler ve irtibat bilgileri toplu halde...
Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

Postbus 9102
NL-6500 HC Nijmegen

WWW: http://www.kun.nl
Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
Telefon: (0031-24) 3612345
Fax: (0031-24) 3615542


Katholieke Universiteit Brabant (KUB)

Postbus 90153
NL-5000 LE Tilburg

WWW: http://www.kub.nl
Mail: studievoorlichting@kub.nl
Telefon: (0031-13) 4662211
Fax: (0031-13) 4662811


Sosyal Bilimler
Hollanda'da Sosyal Bilimler okuyabileceğiniz üniversiteler ve irtibat bilgileri toplu halde...

Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

Postbus 9102
NL-6500 HC Nijmegen

WWW: http://www.kun.nl
Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
Telefon: (0031-24) 3612345
Fax: (0031-24) 3615542


Rijksuniversiteit Utrecht

Postbus 80125
NL-3508 TC Utrecht

WWW: http://www.ruu.nl
Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
Telefon: (0031-30) 2533550
Fax: (0031-30) 2533388


Universiteit van Amsterdam (UvA)

Postbus 19268
NL-1000 GG Amsterdam

WWW: http://www.uva.nl
Mail: uva-info@bdu.uva.nl
Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080
Fax: (0031-20) 5252921


İşletme
Hollanda'da hangi üniversitelerde İşletme okuyabilirsiniz? Toplu liste ve irtibat bilgileri aşağıda...

Christelijke Hogeschool Windesheim

Postbus 10090
NL-8000 GB Zwolle

WWW: http://www.chw.nl
Telefon: (0031-38) 4699911Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR)

Postbus 1738
NL-3000 DR Rotterdam

http://www.eur.nl
Telefon: (0031-10) 4081786Hanzehogeschool Groningen

Postbus 30030
NL-9700 RM Groningen

Telefon: (0031-50) 3684684
WWW: http://www.hanze.nl/Hanzehogeschool, Hogeschool van Groningen

Postbus 30030
NL-9700 RM Groningen

WWW: http://www.hanze.nl
Telefon: (0031-50) 5955555Hogeschool ’s-Hertogenbosch

Postbus 732
NL-5201 AS 's-Hertogenbosch

WWW: http://www.hsbos.nl
Telefon: (0031-73) 6295295
Hogeschool Alkmaar

Postbus 403
NL-1800 AK Alkmaar

WWW: http://www.hsa.nl
Telefon: (0031-72) 5183456

Hogeschool Eindhoven
Postbus 347
NL-5600 AH Eindhoven

WWW: http://www.hse.nl
Telefon: (031-40) 2605911

Hogeschool Heerlen

Postbus 550
NL-6400 AN Heerlen

Telefon: (0031-45) 5734700

Hogeschool Midden-Brabant

Postbus 1097
NL-5004 BB Tilburg

WWW: http://www.hmb.nl
Telefon: (0031-13) 4635250

Hogeschool Rotterdam & Omstreken

Postbus 25035
NL-3001 HA Rotterdam

WWW: http://www.hro.nl
Telefon: (0031-10) 2414565

Hogeschool van Amsterdam

Postbus 931
NL-1000 AX Amsterdam

WWW: http://www.hva.nl
Telefon: (0031-20) 5702500

Hogeschool van Utrecht
Postbus 573
NL-3500 AN Utrecht

WWW: http://www.hvu.nl/
Telefon: (0031-30) 2308108
Fax: (0031-30) 2308399

Hogeschool Venlo

Postbus 141
NL-5900 AC Venlo

Telefon: (0031-77) 3546666
Fax: (0031-77) 3512853Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

Postbus 9102
NL-6500 HC Nijmegen

WWW: http://www.kun.nl
Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
Telefon: (0031-24) 3612345
Fax: (0031-24) 3615542
Noordelijke Hogeschool Leeuwarden

Postbus 63
NL-8900 AB Leeuwarden

WWW: http://www.tem.nhl.nl
Telefon: (0031-58) 2961555
Fax: (0031-58) 2131021R. K. Technische Hogeschool Rijswijk

Lange Kleiweg 4
NL-2288 GK Rijswijk

WWW: http://www.thrijswijk.nl
Telefon: (0031-70) 3401500
Fax: (0031-70) 3192406

Rijkshogeschool IJselland

Postbus 501
NL-7400 AM Deventer

WWW: http://www.rhij.nl
Telefon: (0031-570) 663663
Fax: (0031-570) 625280

Rijksuniversiteit Groningen (RUG)

Postbus 72
NL-9700 AB Groningen

WWW: http://www.rug.nl
Mail: student.support@bureau.rug.nl
Telefon: (0031-50) 3639111
Fax: (0031-50) 3635380

Hollanda'da kaliteli eğitim

Hollanda'da zorunlu temel eğitim 4 yaşında başlar 16 yaşında biter. Ancak lise diploması almak için 18 yaşına kadar okumak gerekir. Bu sürenin sonunda elde edilen diploma ile üniversite eğitimine başvurulabilir. Hollanda'nın yüksek eğitimini üçe ayırabiliriz.İlki dört yıllık eğitimden oluşan üniversiteler, ikincisi ufzmanlaşmış programlar veren ve üniversite programlarıyla hemen hemen eşit tutulan meslek okulları. Üçüncüsü ise Uluslararası Eğitim (International Education) adı ile verilen yabancılara dönük progamlar.

Eğitim Dili
Hollanda üniversitelerindeki eğitim dili genellikle Felemenkçe'dir. Yabancı öğrencilerin yüksek eğitim programlarına kabul edilmesi için Felemenkçe dil sınavını geçmeleri gerekir. Öğrenciler üniversite bünyesindeki dil eğituim programlarına katılabilirler. Eğitime başlayacak seviyede Flemenkçe öğrenmek için genellikle bir yıl yoğun dil eğitimi gerektirir. Dil eğitimi için gerekli şart ve başlangıç tarihleri üniversitelerden öğrenilebilir. Hollanda üniversitelerindeki birçok eğitim alanı için öğrencilerden az da olsa ayrıca ingilizce, Almanca ve Fransızca'dan ikisini bilmesi istenmektedir.

Başvuru Şartları
Hollanda üniversitelerine başvuru için her ne kadar lise diploması yeterli olsada kimi alanlar için üniversitelir belli sınavları gerekli görebilirler.

Yabancı Öğrenci Kotası
Eğitim yapılacak alana göre, Hollanda üniversiteleri her sene kaç yabancı öğrenci kabul edeceklerini belirler. Her ülkeden kabul edilecek yabancı öğrenci sayısı da bellidir. Özellikle popüler olan doktorluk, dişçilik gibi alanlarda yabancı öğrenci kotası oldukça sınırlıdır.

Eğitim Süresi
Bir kredi bir haftalık full-time eğitim karşılığıdır.Bu da haftada 40 saatlik sınıf, kendi başına laboratuar ve proje çalışmasını gerektirir.Bir yıllık full-time eğitim 42 krediyi içerir. Üniversite eğitimini tamamlamak için ortalama kredi sayısı 168'dir. Üniversite eğitim süresi dört yıldır;ve iki genel sınav yapılır. İlki birinci yılın sonunda alınan, propaedeutisch adlı sınav; diğeri ise dördüncü yılın sonunda alınan doctoraal sınavıdır. Öğrencilerin dört yılın dışında, eğitimlerini tamalamaları için iki yıllık süre daha tanınır. İlk sınav en geç ikinci yılın sonunda, final sınavı ise altıncı yılın sonunuda alınmalıdır. Eğitimini altı yılda tamamlayamayan öğrenci bir daha farklı bir alan bile olsa hiç bir üniversiteye kayıt yaptıramaz. Bu sistemin yabancı öğrenciler için en önemli dezavantajı,dil eğitimi için gerekli olan süre de göz önüne alandığında altı seneden fazla oturma müsadesi almanın zorluğudur.

Eğitim Alanları
Dördüncü yılda verilen "doctoraal" sınavını geçen öğrenciler sırasıyla hukuk için "meester in derechter" (mr.) ünvanını, mühendislik için "ingenieur" (ir.), ve diğer alanlan için "doctorandus"(drs.) ünvanlarını alırlar. "Doctor" (dr) ünvanı Hollanda üniversitelerinde alınabilecek en üst ünvandır. Ph.D derecesi Hollanda üniversitelerinde pek bilinen bir derece değildir. Ancak uluslararası eğitim veren üniversitelerde sınırlı sayıda verilir.

Eğitim Masrafları
Hollanda'daki eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacak bir yıllık bütçe ortalama 13 bin 500 Hollanda florinidir.Yabancı öğrenci için devlet bursu yoktur. Ayrıca eğitim amaçlı gelen yabancı öğrenciye Hollanda'da çalışma izni verilmez.

Konaklama
Twente Üniversitesi dışında hiçbir Hollanda Üniversitesinin kampüsü yoktur. Bu yüzden öğrencuiler konaklama sorununu kendilerini halletmesi gerikir. Konaklama üniversitelere bağlı "stichting studentenhuisvesting" adı verilen özel organizasyonlar tarafındanda ayarlanabilir. Ancak başvuruların olabildiğince erken yapılması tavsiye edilir.

Başvuru Şekilleri
Eğitim yılı 1 Eylül 'de başlar. Okul başvuru işlemlerinin zamanında yürümesi için açısından labildiğince erken yapılması gereklidir. Başvuru sırasında,lise diploması dışında öğrencinin Flemenkçe dil sınavını geçmiş olması ve eğitim görülecek alan için gerekli sınavlara girmiş olması şartı aranır. Sınav sonuçlarına göre öğrencinin kabul kararını üniversitelerin kayıt kabul komiteleri verir. Başvuru şartları için öğrencinin başvurmak istediği üniversiteyle yazışması ve işlemlere en az bir yıl önceden başlaması önerilir.

Vize
Öğrrenci vizesi için Hollanda Konsolosluğu'ndan bilgi alınabilir. Vize başvurusu sırasında Hollanda'daeğitim için maddi imkanların yeterliliğinin ispat edilmesi yanında eğitim görülecek üniversiteden kabulün de alınmış olunması gereklidir. Sadece dil eğitimi için vize verilmez. Üniversite başvurusu için gerekli şartlar yerine getirildiğinde, 12 aylık dil eğitimi için "temporary permit" yani geçici vize verilir.
Öğrenci vizesi için gerekli evraklar: Pasaportunuz (talep edeceğiniz vize bitiminden sonra en az üç ay geçerli olmalıdır.)
Başvuru formu ve iki adet fotoğraf
Verilen referanstan adınıza Hollanda'daki belediye ve yabancılar polisinden tastikli davetiye Tarihleri belirtilmiş olarak gidiş- dönüş uçak bileti rezervasyonu
Öğrenci belgesi + resmi kaydı
Reşit olmayanlar için noterden tastikli aile muvafakatnamesi
Masraflarınızı karşılayacak kişinin aylık gelir ve mal varlığını ispatlayan belgeler (tapular, kredi kartları, banka hesap cüzdanları vs.)
Daha ayrıntılı bilgi için: Hollanda Konsolosluğu, tel:0212-2515030 /fax:0212-2511989

Hollanda Üniversitelerinin Listesi

Universiteit Van Amsterdam (University of Amsterdam)
Infomatiecentrum DSW,
Nieuwe Doelenstraat 9,1012 CP
Amsterdam,
Tel:020-548 26 72.


Vrije Universiteit, Amsterdam (Free University Amsterdam)
Bureau Studentendecanen,
De Boelelaan 1105,1081 HV Amsterdam,
Tel: 020- 548 26 72.

Technische Universteit, Amsterdam (Delft University of Technolog)
P.O.Box 5027,2600 GA Delft,
Tel:015-786098.

Technische Universiteit Eindhoven (Eindhoven Univesity of Technology)
Bureau Sudentendecanen,
P.O.Box 217,7500 AE Enschede,
Tel:040- 47 22 63.

Hollanda'da eğitiminizi İngilizce olarak yapabilirsiniz. Gelin Uluslararası Eğitim (International Education) adı verilen bu eğitim şeklini beraberce inceleyelim.Uluslararası Eğitim
Yabancı öğrenciler için İngilizce dilinde olan bu eğitim şeklinin başlangıcı 1950'lere uzanır. International Education adıyla anılan bu eğitim şeklinin amacı yabancı öğrencilere yüksek kalitede eğitim sunmak. Bugün Hollanda'da 14 okul 150'den fazla uzmanlık eğitimiyle yabancı öğrencilere hizmlet vermekte. Programların çoğunluğu üniversite eğitimi üzerine verilen kısa dönemli uzmanlaşmış kurslardır. Bu kurslara katılmak için üniversite diploması ve bir yıllık profesyonel çalışma tecrübesi aranır.Bu progrmların en önemli özelliği eğitim verilen alanlardaki en son teknolojik gelişmeliri kapsamalarıdır. Ayrıca programlar, katılımcıların eğitimleri sonunda ülkelerine döndüklerinde öğrendiklerini en iyi şekilde kullanabilmeleri üzerine kuruludur.Kursların dışında Uluslararası Eğitim bünyesinde Mastır ve Üniversite eğitimi de yer alır.
Hollanda'daki 14 üniversite ve 70 okul kimi programlarını yabancı öğrencilerin de yararlanabilmesi için İngilizce vermektedir. Bu programlar üniversite programının bir parçası olarak verilir. Öğrenciler kredi tamamlayarak üniversite veya mastır derecesi alabilirler.Başvuru için istenilen eğitim derecesine göre lise veya üniversite diploması gereklidir. Program süreleri dört ile beş yıl arasında değişir. Kimi durumlarda öğrenciler aldıkları kredileri kendi ülkelerindeki üniversitelere transfer edebilirler. Birçok Hollanda üniversitesinin dünyanın birçok ülkesindeki üniversitelerle değişim anlaşması vardır. International Education programları sertifika, diploma, üniversite ve mastır programları içerir.

Pratik Bilgiler
Birçok eğitim programı için TOELF'dan 550 puan almış olmak gerekir. Bazı durumlarda ekstra dil bilme şartı aranır. Aylık konaklama ve yaşam masrafları ortalama 1600 Hollanda florinidir.
International Educational Programlarının Kısmi Listesi

New & Current Affairs Course (Radio)
Radyo habercileri için hazırlanmış eğitim; haber editörlerinin toplumdaki rolü, teknolojik gelişmeler ve haber networklerine ulaşım üzerine yoğunlaşmıştır.
Konular: Beceri, eğitim,çeşitli konularda ikişer günlük 3 adet seminer, radyo haberlerinin hazırlanışı ve yönetimi.
Eğitim Metodları:Seminer,workshop, özel proje hazırlıkları, konferans.
Diploma Şekli: Sertifika
Süre:14 hafta
Başlangıç-bitiş tarihleri:Eylül-Aralık
Son başvuru tarihi:Nisan ayı
Aranılan şartlar:Lise diploması/medya konusunda eğitim veya 2-3 yıllıkçalışma tecrübesi
Ücret: 25 bin Hollanda florini
Konaklama:Ücrete dahil

New & Current Affairs Course (Television)
Televizyon habercileri / haber editörleri için uzmanlaşmış kurs. Teknolojik gelişmelerin haber akışına etkileri, uydu&haber networklerine ulaşım,haber editörlerinin toplumdaki yeri üzerine uzmanlaşmış eğitim


Bir taraf seç o ben olayım...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Hollanda'da Eğitim Hakkında Herşey...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Çete Hakkında Herşey
» Geçici temalar hakkında herşey
» İsmet İnönü Hakkında Bilinmeyenler
» Reklam Hakkında..
» Herşey Karıştı ( Adını Bilmiyorum)

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
forumVS :: Hayatın İçinden :: Üniversiteler-
Buraya geçin: